: Hafta İçi 09:00-18:00 / Cts 08:00-13:00
   : 0332 351 8686

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi son yıllarda yaygın olarak kullanılan ve onarıcı tıp olarak adlandırılan, rejeneratif tıpın bir şeklidir.
Tıp merkezimiz Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr. Mehmet Arazi, ”Rejeneratif tıpta kullanılan kök hücreler aslında vücudumuzda çok sayıda vardır. Bu hücreler ile, sağlıklı olmayan dokuların iyileştirmesi amacıyla, Ortopedi, Kalp damar hastalıkları ve Nörolojik hastalıklarda başarılı bilimsel çalışmalar bildirilmiştir” dedi.
Kök hücreler adeta bir onarım, bakım sistemi gibi çalışırlar. Bununla birlikte ilerleyen yaş ile onarım için gereken hücre sayısı artmaktadır. Özellikle hasarlı bölgelerde daha çok kök hücreye ihtiyaç duyulmaktadır. Kök hücre tedavisinin amacı, böyle yaralı bölgelerde çok sayıda onarıcı kök hücrenin bir anda artırılmasını sağlamaktadır.


Kök Hücreler Nasıl Elde Edilir?
Ortopedik sorunların tedavisinde kullanılan kök hücrelerin iki elde edilme yolu vardır. Yumurtadan elde edilen embiryonik kök hücreler ve kemik iliğinden yada yağ dokusundan yağ emme yöntemiyle elde edilen kök hücrelerdir.
Kemik iliğinden kök hücre elde edilmesi tekniği: Bu işlem için hafif bir ağrı kesici ile anestezi uygulanır. İnce ve özel bir iğne ile kemik iliğinden bir miktar ilik alınır. Alınan kemik iliği kan ile birlikte olduğu için içindeki kök hücrelerin ayrılması gerekir. Bunun için özel bir takım yöntemler uygulanır ve kök hücrelerin yoğun olduğu “kemik iliği konsantresi” elde edilir. Kök hücrelerden oldukça zengin olan bu konsantre yaralı bölgeye enjektör ile verilir.
Tüm bu işlemler 15-20 dakika sürer ve ağrısızdır. Hastamız aynı gün içinde gelip bu işlemi yaptırıp gidebilir.

Nerelerde Kullanılır?
Ortopedide sıklıkla omuz, kalça diz ve bel sorunlarında kök hücre tedavisi uygulanmaktadır. Kemik kıkırdak, tendon ve bağların yaralanması durumlarında kullanılır.

Avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Avantajları:
Kök hücre tedavisi cerrahi yöntemlere göre önemli derecede daha basit bir yöntemdir.
Kendi vücudumuzun hücresi kullanıldığı için buna karşı bir allerjik reaksiyon riski çok çok düşüktür.

Dezavantajları:
Yeni bir tedavi yöntemi olduğu için hakkında yapılan bilimsel araştırmalar şimdilik kısıtlı sayıdadır. Kullanılan ithal kitler nedeniyle nispeten pahalı bir yöntemdir.

Kök Hücre Tedavisinin Başarılı Olabilmesi İçin Püf Noktalar:
1 Hazırlanma : Kök hücre kemik iliğinden yada göbek çevresi yağ dokusundan toplanması çok önemlidir. Alınan numune içindeki yağ dokusu serum ve diğer hücrelerin arındırılması gerekir. Mümkün olduğunca kök hücrelerin zengin bir şekilde hazırlanması başarıyı etkiler.
2 Uygulama: Kök hücrelerin bozuk vücut bölgesine doğru ve tam nokta vuruşu şeklinde enjekte edilmesi gerekir. Hastalıklı bölgeden uzağa doğru yapılan enjeksiyonlar başarılı olmaktan uzaktır.
3 Hasta Seçimi: Kök hücre tedavisinin başarılı olması için hasta seçimi çok önemlidir. İleri derece de bozuk eklemlerdeki hastalıklar için cerrahi tedavi daha uygundur. Bu hastalarda kök hücre tedavisinin başarılı olması ihtimali yoktur.

Beğen & Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat